6 گام تا بهبود فردی برای رسیدن به موفقیت | گام پنجم : اثر بخشی

مقدمه

در مقالات قبلی 6 گام تا بهبود فردی برای رسیدن به موفقیت تا کنون 4 گام را برای شما معرفی کردیم. گام اول : رفتارها، گام دوم : انتخاب های آگاهانه ، گام سوم : ایجاد عادت ، گام چهارم : تکانش بزرگ . در پنجمین گام از این شش گانه مهم، به اثر بخشی می رسیم. در این گام بررسی خواهیم کرد که چگونه محیط و اطراف و حتی خود فرد در بهبود فردی چقدر تاثیرگذار و اثر بخش هستند.

اثر بخشی

به طور کلی سه دسته بندی وجود دارندو که روی هر شخص تاثیر گذار هستند.

1. ورودی ها

همانطور که شما مراقب هستید. که چه غذایی را وارد بدنتان می کنید. و اینکه آیا احتمالا این غذا برای شما مفید هست یا نه؟  فردی که می خواهد در زمینه بهبود فردی گام بردارد. نیز باید مواظب باشد. که چه اطلاعاتی وارد ذهن خود می کند؟ آیا این اطلاعات مفید هستند؟ باید خیلی مراقب ورودی های بی ربط و مخرب مغزتان باشید. این یک جنگ تمام نشدنی است. که در مقابل هر نوع اطلاعاتی می توانند. نیروی خلاقیتتان را از بین ببرند. مراقب باشید و گزیده عمل کنید.

 

در واقع مغز یک دستور کار اساسی و مهم دارد. “ بقا ” و همیشه منتظر و آماده است. که در صورت وجود نشانه های کمبود، آماده حمله باشد. به همین دلیل مغز برنامه ریزی شده است. تا به دنبال چیزهای منفی باشد. و اگر ذهن و مغزتان به حال خود رها شود. در تمام روز و شب محل تردد اطلاعات منفی و نگران کننده است. ما نمی توانیم دی ان ای خود را تغییر دهیم. اما می توانیم رفتارمان را عوض کنیم. و ذهنمان را آموزش دهیم. به طور کلی طهن شما مانند یک لیوان خالی است. هر چیزی را در درونش بریزید. در خودش نگه می دارد. پس باید ورودی های مغز را به دقت چک کنید.یکی از مثال های ما در این زمینه تبلیغات تلویزیونی است. که با استفاده از روانشناسی ترسها، دردها، نیازها و ضعف ها برای به دام انداختن مردم استفاده می شود.

2. ارتباط ها

چه کسانی روی شما اثر می گذارند؟ در واقع آدم هایی که از روی عادت با آن ها در ارتباط هستید “گروه مرجع شما” نامیده می شوند. و اینکه گروه مرجع شما در حدود 96 درصد از موفقیت و یا شکستتان را رقم می زنند. آقای جیم ران در این زمینه مطلب جالبی دارند. “ما به میانگین 5 آدمی تبدیل می شویم. که وقتمان را با آن ها می گذرانیم.(در واقع شبیه به آن ها می شویم). راه حلی که در این زمینه وجود دارد اینست . که شما به ارزیابی و طبقه بندی ارتباط های خود بپردازید.

 

  • گروه اول از این ارتباط ها در دسته ایی قرار می گیرند که باید حذف شوند.
  • گروه دوم از این ارتباط ها باید تا جای ممکن محدود و محدوتر شوند.
  • گروه سوم ارتباط هایی هستند. که با افرادی که ویژگی های مثبتی دارند. باید رابط ایجاد شود. واین رابطه ها را باید توسعه داد.

 

وقتی شما تصمیم می گیرید که بین خودتان و آدم هایی که شما را از پیشرفت باز می دارند. حد و مرزهایی بگذارید متوجه می شوید. که با شما به مبارزه بر می خیزند. به ویژه آنهایی که به شما نزدیکترند. در واقع این مبارزه اصلا در باره ی شما نیست. بلکه درباره ی ترس و احساس گناهشان از انتخاب های بد و بی نظمی خودشان است. فقط این را بدانید. که جدا شدن از آنها کار راحتی نیست.

 

داشتن مربی یا همراه موفقیت

برای توسعه روابط شما می توانید یک همراه موفقیت برای خودتان پیدا کنید. و این همراه موفقیت باید سه خصوصیت مهم داشته باشد:

 

  • به همان اندازه ی شما متعهد به مطالعه و رشد شخصی باشد.
  • باید به او اعتماد داشته باشید.
  • به حد کافی جسور باشد، تا به شما بگوید در باره ی شما، نگرش ها و عملکردتان واقعا چگونه فکر می کند.

 

همچین به جز همراه موفقیت شما می توانید با استخدام یک مربی حرفه ای در زمینه ی بهبود فردی و موفقیت به پیشرفت خود سرعت زیادی بدهید.

3. محیط

 

تغییر محیط چشم اندازتان را تغییر می دهد. رویای درون قلب شما شاید بزرگتر از محیطی باشد. که در آن زندگی می کنید.بعضی وقت ها باید از آن محیط خارج شوید. تا رویایتان تحقق پیدا کند. این موضوع مانند کاشتن نهال بلوط در داخل گلدان است. این نهال وقتی در یک گلدان ریشه ایش محدود می شود. رشدش متوقف می شود. مسلما نهال برای تبدیل شدن به یک درخت بلوط بزرگ و تنومند به فضای بیشتری نیاز دارد.

 

6 گام تابهبودفردی برای رسیدن به موفقیت | گام پنجم : اثربخشی
6 گام تابهبودفردی برای رسیدن به موفقیت | گام پنجم : اثربخشی

 

در واقع ایجاد یک محیط مثبت و سازنده برای حمایت و پشتیبانی از موفقیت هایتان به معنی پاکسازی تمامی اختلالات و پارازیت ها از زندگیتان است. شما در زندگی چیزهایی را بدست می آورید که “می پذیرید” و ” به آن فکر می کنید” و “شایسته رسیدن” با آن هستید. این شما هستید که انتخاب می کنید به جای زندگی کردن در آشوب و استرس که دنیا به سویتان روانه می کند. در آرامش زندگی کنید.

 

گام پنجم

 

  • ورودی های مثبت و منفی ذهنتان را شناسایی کنید.
  • روابط خود را به صورت دقیق ارزیابی کنید.
  • یک همراه موفقیت برای خودتان پیدا کنید.

 

در ادامه

 

با توجه به 5 گام گفته شده تا الان شما باید مسیر واقعی  و درست موفقیت خودتان را تا حالا پیدا کرده باشید. و این آمادگی را داشته باشید. تا در ششمین گام به بهبود عملکرد و موفقیت خود شتاب بدهید.

 

با بنیاد کوچینگ همراه باشید.

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید