6 گام تا بهبود فردی برای رسیدن به موفقیت | گام دوم : انتخاب های آگاهانه

مقدمه

در گام اول برای شما به طور کامل در مورد رفتارها صحبت کردیم. و توضیح داده شد که چگونه رفتارهای خود را بررسی کنید. و بعد از مشخص کردن نوع رفتارها، برنامه ریزی کنید. که کدام یک از آن ها را باید در خودتان تقویت کنید. و کدام رفتار را باید از زندگی خود حذف کنید.

 

گام دوم : انتخاب ها

در گام دوم به بررسی انتخاب ها می پردازیم. در واقع این انتخاب ها هستند. که مسیر زندگی ما را مشخص می کنند. و چراغی روشن در مسیر موفقیت زندگی ما می توانند باشند. و آگاه شدن درباره انتخاب هاست. و انتخاب های درست هست. که می تواند در زندگی شما عامل مهم توسعه و پیشرفت شود. و اگر بدانید چیزی بالاتر از 96 درصد از انتخاب های شما به صورت نا آگاهانه انجام می شود. شاید شگفت زده شوید. و برای فردی که می خواهد. در مسیر پیشرفت قدم بردارد. مهم است که در کارها و رفتارش دقت بیشتری داشته باشد. پس این انتخاب ها هستند. که زندگی شما را می سازند. این انتخاب ها می تواند خیلی کوچک و یا خیلی خیلی بزرگ باشد.

 

انتخاب های آگاهانه و ناآگاهانه

در این مرحله قصد داریم. برای شما توضیح دهیم. که به چه صورت آگاهی لازم برای داشتن انتخاب بهتر رو کسب کنید. تا از پیامد های انتخاب های نا آگاهانه در امان باشید. گاهی وقتها شما به انتخابتان خیلی توجه دارید. و گاهی اوقات توجه چندانی به آن ها ندارید. و شاید به صورت یک کار عادی و یا روزمره آن را انجام دهید.

چون انتخاب ها وقتی به مرور زمان برای شما تکرارپذیر باشند.به صورت یک عادت در زندگی شما تبدیل می شوند. که توجه چندانی به آن ندارید. و حالا اگر این انتخاب چندان درست یا مناسب برای شما نباشند. خودتان بگویید که چه پیامدهایی برای زندگیتان دارد؟ همین کارهایی که در طول روز انجام می دهید. آینده و موفقیت شما را می سازند.حال اگر این انتخاب ها در ست باشند. شما در مسیر بهبودفردی و پیشرفت گام برمی دارید. و اگر نادرست باشند……

نتایج فوری انتخاب ها

 

انتخاب ها
گام دوم : انتخاب ها

نکته ایی اساسی و مهم که درباره انتخاب های شما در زندگی وجود دارد. اینست که بعضی از انتخاب ها نتیجه شان به صورت فوری و آنی مشخص نمی شود. و با گذشت زمان است. که نتایج آشکار می شود. و ممکن است نتیجه چندان جالبی برای شما نداشته باشد.

برای روشن تر شدن داستان بیایید. آن را با یک مثال بررسی کنیم. به یک شیرینی خامه ایی خوشمزه دقت کنید. شما دو انتخاب دارید. اول اینکه برای جلوگیری از افزایش وزن از لذت آنی خوردن شیرینی خوشمزه بگذرید. و دوم اینکه لذت آنی را با خوردن این شیرینی خوشمزه داشته باشید. چون نتیجه آن اضافه شدن وزن شما درهمان لحظه نیست. و چاقی در لحظه برای شما اتفاق نمی افتد. اما با گذشت زمان و تکرار این موضوع نتیجه افزایش وزن بعد از مدت زمانی برای شما اتفاق می افتد. که شاید این سوال هم برای شما ایجاد شود. که این افزایش وزن چگونه برای شما اتفاق افتاده است؟ چون این اتفاق به مرور زمان بوده. و این انتخاب به صورت ناآگاهانه برای شما به عادت تبدیل شده. حتما دقت چندانی نسبت به آن نداشته اید. و زمانی متوجه می شوید. که دچار اضافه وزن شده اید.

و به این دلیل است. که تاکید داریم. به انتخاب های خود دقت فراوان داشته باشید.چون ممکن است. در لحظه نتیجه خاصی برای شما نداشته باشد. اما در آینده ممکن است.نتایج چندان جالبی برای شما نداشته باشد.

 

پذیرش صد در صدی مسئولیت رفتارها

 

انتخاب ها
“پذیرش 100 در 100 مسئولیت ها”

یکی از نکته های اساسی که بزرگترین اساتید موفقیت دنیا به آن تاکید دارند.اینست که مسئولیت صد در صدی رفتار خود را بپذیرید. چون افراد تا زمانی که این مسئولیت را به طور کامل نپذیرند. نمی توانند در مسیر موفقیت گام بردارند. زمانیکه برای شما یک اتفاقی رخ می دهد. و طرف مقابل را مقصر می دانید. باعث می شود که یک جور بهانه برای شما ایجاد شود. که در جهت رفع آن مشکل گام برندارید. و به طور کل آن موضوع یا مشکل را بپذرید. و حتی منتظر اقدام از جانب دیگران باشید. اما زمانی که شما این مسئولیت را بپذیرید. باعث می شود که برای رفع آن به دنبال راه حل باشید.

خوش شانسی

یکی از نکاتی که آقای هاردی در کتاب “اثر مرکب” بیان کردند. فورمول شانس است. آیا شما به شانس اعتقاد دارید؟

آمادگی + نگرش + فرصت ها + اقدام = فورمول کامل خوش شانسی

 

  • آمادگی : آمادگی بالا رفتن از پله های موفقیت را داشته باشید. و یا برای خود ایجاد کنید.
  • نگرش : باورها و طرز فکر خودتان را در جهت موفقیت و بهبود فردی تنظیم کنید.
  • فرصت ها : از فرصت هایی که در زندگی بر سر راه شما قرار می گیرند. به درستی استفاده کنید.
  • اقدام : کارهایی که لازم و ضروری است را انجام بدهید.

با این فورمول شما صد در صد انسان خوش شانسی هستید.

 

ثبت وقایع روزانه

شما وقتی کارهایی را که در طی شبانه روز انجام می دهید. را ثبت کنید. مخصوصا اگر قرار است. رفتاری را از زندگی خود حذف کنید. یا آن را بهبود دهید. بعد از یک بازه زمانی یک برآورد و برآیند جالبی به شما می دهد. و به شما کمک می کند. که به صورت آرام آرام به یک راه حل مناسب برای رفع آن برسید. و آن را از زندگی خودتان حذف کنید. قرار نیست همه چیز به  یکباره اتفاق بیفتد. بلکه قرار است تغییرات به صورت آرام آرام اما پیوسته اتفاق بیفتد.

 

 

شکرگزاری

شما وقتی برنامه شکر گزاری را به صورت روزانه انجام می دهید. حس خوب درونی به خاطر تشکر از خدای مهربان در درون شما ایجاد می شود. (البته که در دین اسلام از نماز به عنوان یکی از بهترین راه های شکر گزاری از نعمت های خداوند یاد شده است). اگر شما این برنامه را به صورت روزانه و در ساعات اولیه صبح بعد از بیداری از خواب انجام دهید.می توانید تاثیرات مثبت آن را در زندگی خودتان به وضوح مشاهده بکنید.

گام دوم

 

  1. سه مورد از چیزهایی را که به خاطر آنها شکرگزار خداوند هستید. را هر روز یادداشت کنید.
  2. سه جنبه از زندگیتان را که در آن مشکل دارید. را یادداشت کنید. و برای آن به دنبال راه حل مناسب باشید.
  3. مهمترین جنبه از زندگیتان را که می خواهید در آن پیشرفت کنید را یادداشت کنید. و شروع به ثبت و پیگیری وقایع زندگیتان در آن زمینه بکنید.

 

در ادامه

در گام های بعدی برای شما ازعادت ها صحبت خواهیم کرد. که با دانشی که شما از رفتار و انتخاب تا اینجا کسب کرده اید. به کمک عادت موارد مثبت را در خودتان نهادینه کنید.

با بنیاد کوچینگ همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید