6 گام تا بهبود فردی برای رسیدن به موفقیت | گام سوم : ایجاد عادت ها

مقدمه

در مقالات قبلی و گام های اول و دوم برای شما از رفتار ها و انتخاب های آگاهانه صحبت کردیم. در اینجا و در گام سوم  عادت و ایجاد عادتها و موارد مربوط به آنها را بررسی می کنیم. عادت ها در واقع همان رفتارهایی هستند. که به مرور زمان در شما نهادینه شده اند. و شما به صورت ناخودآگاه آن ها را انجام می دهید. و این عادت ها حتی ممکن است. عادت هایی بد و مخرب در زندگی شما باشند.

البته ممکن است. این رفتارها را به صورت ناآگاهانه انتخاب کرده باشید. و آن ها را به اندازه ی زیاد تکرار کرده باشید. تا به شکل عادت برای شما ماندگار شده باشد. و قاعدتا الان حذف کردن این عادت ها از زندگی شما ممکن است. خیلی سخت باشد.در برابر عادت های بد عادتهای خوب هم وجود دارند. که در اثر رفتارهای خوب و انتخاب های خوب در شما وجود دارند. که در اثر رفتارهای خوب و انتخاب های خوب در شما وجود دارند.

تعریف واژه عادت

تعریفی که در دیکشنری مریام وبستر در مورد واژه عادت آمده است. به این صورت است. که “ یک رفتار اکتسابی است. که کاملا غیر ارادی شده است“. در این زمینه می توانیم به داستان مرد اسب سوار اشاره کنیم. که مردی با سرعت بر روی اسبش می تاخت. از او پرسیدند: به کجا چنین شتابان؟ پاسخ داد نمی دانم. از اسبم بپرسید. امروزه همه ما شبیه به این مرد بر اسب عادت هایمان سوار هستیم. و واقعا نمی دانیم به کجا می خواهیم برسیم. و همه ی این عادتها در اثر گذشت زمان و نهادینه شدنشان است. که الان غیر قابل کنترل هستند.

ساخت رویه

ساخت رویه روزانه از عادت های خوب، تفاوتی است. که در بین آدم های موفق و آدم های معمولی واقعا مشخص است. و اینکه آدم های موفق لزوما آدم های باهوش و با استعداد نیستند. بلکه افرادی هستند. که رفتارها، انتخاب ها و در نهایت عادت هایشان آن ها را در مسیری قرار می دهد. که آگاه تر، باهوش تر،لایقتر و با مهارت تر از بقیه باشند. شما با تمرین و تکرار هر رفتاری چه خوب و چه بد آن را به عادت تبدیل می کنید. که این عادتها بیشترشان در حدود 96 درصد به صورت غیر ارادی هستند. در همین رابطه گام هایی هست. که می توانید بردارید. تا این عادت های بد را از زندگیتان حذف کنید. و عادت های خوب را جایگزین آن ها بکنید.

با فرار از دام خشنودی آنی شروع کنید

مشکل از جایی آغاز می شود. که بیشتر مردم زندگیشان را می گذرانند. بدون اینکه انرژی آگاهانه زیادی را صرف آن کنند. همه ما می دانیم. با دیدن روزانه سه ساعت برنامه تلویزیونی نمی توانیم به موفقیت و بهبود فردی برسیم. اما خیلی از مردم این خشنودی لحظه ایی از دیدن برنامه های تلویزیونی را به انجام کارهای مفید ترجیح می دهند.

پیدا کردن نیروی چرایی تان

نیروی چرایی
6 گام تا بهبود فردی برای رسیدن به موفقیت | گام سوم : ایجاد عادت ها

شاید باورش سخت باشد اما یک سوال مهم وجود دارد. ” چرا انجام هر کاری ممکن است؟ ” پاسخ به این سوال مهم و بزرگ در واقع پیدا کردن همان نیروی چرایی شماست. همان چیزیست که باعث می شود. بتوانید به کارهای خسته کننده، پییش پا افتاده و پر زحمت بچسبید. و اینکه همه چگونه ها بی معنی خواهد شد. اگر چراهای شما به اندازه کافی قدرتمند باشد. زیرا وقتی دلیلتان به اندازه کافی بزرگ باشد. تقریبا هر کاری حاضرید انجام بدهید. و برای اینکه نیروی بالقوه خلاقیت و نیروی محرکه درونیتان را درست فعال کنید. باید فراتر از انگیزه ها و اهداف مالی را ببینید. برای چیدا کردن نیروی چرایی تان می توانید با پاسخ دادن به سوالات زیر به آن نزدیکتر شوید.

  • من چه کسی هستم؟
  • از زندگی چه میخواهم؟
  • اهداف و آرزوهای من در زندگی چیست؟

میدان نبردتان را پیدا کنید

همه آدم ها با چیزهایی که آرزو دارند. داشته باشند به هیجان می آیند. و هم با چیزهایی که از آن ها بیزارند. عشق و نفرت دو نیروی برانگیزاننده خیلی قدرتمند هستند. که می توانند به شما کمک کنند. تا بخواسته های خود برسید. در واقع بعضی از بزرگترین انگیزه ها، تصمیم ها و پایداری های سرسختانه مربوط به زمان هایی است.که یک فرد دشمنی برای مبارزه کردن داشته باشد.

اهداف

شما در واقع با داشتن انگیزه و تلاش کافی به کجا می خواهید برسید؟ برای پاسخ دادن به این سوال باید شما اهداف خود را بنویسید. هددف هایی که حاضرید برای رسیدن به آن ها بیشترین سعی و تلاش را داشته باشید. نوشتن هدف یکی از مهارت های کلیدی بهبود عملکرد فردی است.که به زودی به صورت مفصل برای شما بیان خواهد شد. برای داشتن اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید مطلب هدف گذاری در سایت آموزش مذاکره را مطالعه کنید. تعیین اهداف باعث می شود. شما فقط چیزهایی را ببینید. تجربه کنید و به دستشان بیاورید که در جستجویشان هستید.

اهداف
6 گام تا بهبود فردی برای رسیدن به موفقیت | گام سوم : ایجاد عادت ها

تغییر دهندگان بازی

برای ریشه کن کردن عادت های بد و ایجاد عادت های خوب راه کارهای زیادی وجود دارد. که ممکن است. هر کدام از آنها با توجه به نوع عملکرد و شخصیت افراد متفاوت باشد. در مقاله ایی جداگانه این راه کارها را برای شما به صورت مفصل توضیح خواهیم داد.

و اما تغییر و ایجاد تغییر سخت است

نکته طلایی که در اینجا لازم به ذکر است. اینست که تغییر کردن واقعا سخت و حتی دردناک است. اما چیزی که 99 درصد افراد موفق و شکست خورده در آن اشتراک دارند اینست که همه ی آنها از انجام دادن کارهای مشابه نفرت دارند. و تفاوت در اینست. که آدم های موفق آن کارها را به هر حال انجام می دهند. و همین مورد باعث می شود. که افراد موفق نسبت به بقیه ی مردم غیرمعمولی باشند.

گام سوم

سه مورد از عادت های بد، سه مورد از عادت های خوب و سه مورد از عادت های جدیدی را که می خواهید در خودتان حذف، توسعه و ایجاد کنید. را یادداشت کنید. و برای آن ها در جهت رسیدن به اهدافتان برنامه ریزی انجام دهید. (برای مطالعه بیشتر در این زمینه می توانید به این لینک مراجعه کنید)

در ادامه

با بنیاد کوچینگ همراه باشید. تا در گام چهارم برای شما از قدرت و نیرویی خارق العاده صحبت کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید