6 گام تا بهبود فردی برای رسیدن به موفقیت | گام چهارم : تکانش بزرگ

مقدمه

در مقاله های قبلی 6 گام تا بهبود فردی برای رسیدن به موفقیت در مورد سه گام با شما صحبت کردیم. رفتارها ، انتخاب های آگاهانه و ایجاد عادت. اما در چهارمین گام می خواهیم برای شما از نیروی فوق العاده ایی صحبت کنیم. که اگر با تلاش خودتان به این مرحله برسید. در واقع هیچ نیرویی نمی تواند جلودار شما در مسیر موفقیت و پیشرفت باشد.

گام چهارم : تکانش بزرگ
گام چهارم : تکانش بزرگ

قدرت تکانش

حتما از دوران دبیرستان قانون های معرف نیوتن را به خاطر دارید.در قانون اول نیوتن بیان می کند. که تمامی اجسام تمایل دارند. حالت خود را حفظ کنند.اجسامی که ساکن هستند. تمایل به سکون دارند. و اجسامی که متحرک هستند.تمایل دارند به حرکت خود ادامه بدهند. مگر اینکه چیزی مانع آنها شود. و این قانون به قانون اینرسی معروف است. در مورد ایجاد تکانش نیز به همین شکل است.زمانی که شما با تلاش و کوشش خود شروع به حرکت کنید. و نیروی تکانش برای شما ایجاد شود.چیزی نمی تواند مانع شما بشود.

آدم های موفق یعنی کسانی که به موفقیت دست یافته اند.با جدیت به تلاششان ادامه می دهند. و در نهایت به موفقیت خیلی بیشتری می رسند. حتما شروع کار خیلی سخت و یا شاید خیلی آرام است. اما بعد از تلاش زیاد و طولانی زمانی که موفق می شوید، به پیشرفت شما سرعت داده می شود. و شما باید همراه آن بدوید. روند هر تغییری برای شما به همین شکل است. شما با برداشتن یک قدم کوچک و انجام یک کار در هر زمانی که شروع کنید.پیشرفتتان آرام و آهسته است. اما به محض اینکه عادت ها برای شما شکل گرفتت. و شروع به تاثیر گذاری کرد. تکانش بزرگ هم به شما اضافه می شود.

رسیدن به تکانش بزرگ

برای غلبه بر این نیروی اینرسی و به حرکت درآوردن خود جدیدتان به انرژی خیلی زیادی نیاز دارید.. اما زمانیکه به تکانش برسید. شکست ناپذیر می شوید. و خیلی سخت است. که متوقف شوید. حتی ممکن است بعد از تکانش میزان تلاشتان را کمتر کنید. اما شما به نتایج بهتری می رسید. حتما تا حالا این سوال هم برای شما پیش آمده است که چرا افراد ثروتمند، ثروتمندتر می شوند؟ و یا آدم های خوش شانس روز به روز شانس بیشتری در زندگی خود کسب می کنند؟ جواب این سوال فقط یک جمله است. “ آن ها به نیروی تکانش بزرگ رسیده اند“.

البته همان گونه که تکانش در عادت های مثبت شما موثر است. میتواند به ضرر شما در عادت های منفی باشد. چون تکانش در هر دو سمت معامله عمل می کند.هم می تواند به نفع شما باشد و هم می تواند به ضرر شما. بعد از گام های اول تا سوم و با موفقیت گذراندن آن ها، حالا این سوال پیش می آید. که چگونه می توان به تکانش بزرگ رسید؟

مرور گام های قبلی

شما باید خودتان تکانش بزرگ را بوجود بیاورید. با طی کردن گام های قبلی. اجازه بدهید یک بار دیگر آن ها را مرور کنیم

  1. انتخاب های درست و آگاهانه براساس اهداف زندگی خودتان
  2. به کار بستن آن انتخاب ها از طریق رفتار های مثبت و سازنده
  3. تکرار آن اقدامات در طول زمان برای تبدیل شدن به عادت های مفید و جدید
  4. تبدیل رویه ها و ریتم های رفتاری به کارهای منظم روزانه
  5. ثابت قدم و استوار بودن برای یک دوره طولانی

مثال بارز در این زمینه آقای مایل فلپس قهرمان شنای دنیاست. که در المپیک پکن در سال2008 موفق شد. هشتمین طلای افسانه ای خودش را در رشته شنا کسب کند. در واقع این هشت مدال طلای المپیک نتیجه 12 سال کار و تلاش به همراه داشتن یک مربی فوق العاده بود. که به این نتیجه رویایی ختم شد. پس استمرار در انجام کارها یکی از کلیدی ترین نکات تکانش است. که به شما کمک می کند. به تکانش بزرگ دست پیدا کنید.

چرا گاهی اوقات شما با وجود تلاش در رسیدن به اهداف خود شکست می خورید؟

زمانی که شما سیستم اجرایی مناسبی برای اهداف خود نداشته باشید. با وجود داشتن اهداف عالی امکان شکست در رسیدن به هدف وجود دارد. شما باید برای رسیدن به اهداف خودتان چه کوچک و چه بزرگ ابتدا برای آن ها عادت های جدید طراحی کنید. و این رویه ها باید برای پشتیبانی از اهدافتان ایجاد کنید. هر چه هدف شما بزرگتر باشد. باید رویه های ایجاد شده توشط شما سخت تر و شدیدتر باشد.

می توانیم ایجاد رویه برای آماده کردن سربازان جهت مبارزه در این زمینه را نام ببریم. که یکی از موثرترین روش هایی است. که در آن سربازان عملکرد کارآمد، مثمر ثمر و قابل اطمینان برای فشارهای شدید بدست می آورند. و اینکه یک رویه ی روزانه که براساس عادت های خوب و کارهای منظم بنا شده باشد. چیزی است که موفق ترین افراد را از بقیه جدا می کند. چون رویه ها فوق العاده هستند. برای ایجاد رویه های مفید و موثر، اول باید تصمیم بگیرید می خواهید چه رفتار ها و عادت هایی را در خودتان نهادینه کنید.

گام چهارم : تکانش بزرگ
گام چهارم : تکانش بزرگ

یکی از خصوصیات بارز افراد موفق در زندگی شخصی و شغلی جمع بندی روزانه کارها و فعالیت هایشان در پایان روز است. در این جمع بندی آن ها با مقایسه کارهای انجام شده در طول روز با برنامه های از قبل پیش بینی شده. در واقع بررسی می کنند. که تا چه اندازه پیشرفت داشته اند. در چه جاهایی نقطه ضعف داشته اند. و در نهایت به شکلی قوی و موثر خود را ارزیابی می کنند. و برای روز بعدشان برنامه ریزی انجام می دهند. پس حتما و حتما در پایان روز این جمع بندی را انجام دهید.

ذهن انسان این قابلیت را دارد که پردازش آخرین اطلاعات دریافت شده. پیش از خواب را در زمان استراحت و خوابیدن شما ادامه بدهد. پس حتما پیش از خواب برای پیشرفت و پیشبرد اهداف و آرزوهایتان  برنامه ریزی کنید. و توجه خود را معطوف خواسته های خود بکنید.

با روش های جدید خودتان را به چالش بکشید

گام چهارم : تکانش بزرگ
گام چهارم : تکانش بزرگ

با جمع بندی روزانه بعد از مدت زمانی متوجه می شوید.که دیگر کارها و برنامه هایتان مثل روز اول برای شما جذابیت ندارد. و الان برای شما یکسان و خسته کننده شده است. و حتی ممکن است نتایج فوق العاده روز اول را برای شما نداشته باشد. سوال : “چه باید کرد؟” سعی کنید با روش های جدیدتر کارها و برنامه های روزانه خود را پیش ببرید. توالی ایجاد کنید. یعنی یک مدت آن ها را کنار بگذارید و مجددا  بعد از گذشت زمانی دوباره آن ها را انجام بدهید. این ایجاد ریتم رفتاری جدید و توالی به شما کمک می کند. که  برنامه ها و کارهایتان را با انرژی و قدرت بیشتری انجام بدهید.

گام چهارم

  • رویه های صبح گاهی و شام گاهی برای خودتان ایجاد کنید.
  • سه جنبه از زندگیتان که در آن ثابت قدم و استوار نیستید. را یادداشت کنید و متعهد شوید. که در انجام آن ها استمرار خواهید داشت.
  • رفتارهایی را بنویسید که باید ریتم هایی را برایشان ایجاد کنید. تا در نهایت تکانش بزرگ را برای شما بوجود بیاورند.

در ادامه

با بنیاد کوچینگ همراه باشید تا در گام پنجم برای شما از اثر بخشی و تاثیرات آن در مسیر موفقیت برای شما صحبت کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید